Czeka Cię przeprowadzka do innego kraju? Może okazać się ona błahostką, jeśli tylko odpowiednio się do tego zabierzesz.
W pierwszej kolejności zawsze radzimy dokładnie wszystko zaplanować. Stwórz listę rzeczy, które masz do zrobienia. Najlepiej już nawet kilka tygodni wcześniej. Stopniowo dopisuj, jeśli coś Ci się przypomni. Wówczas o niczym nie zapomnisz. Poza tym zorientuj się, jakie formalności musisz załatwić, jakie papiery będą Ci potrzebne. Na niektóre z nich być może będziesz musiał trochę poczekać. Nie warto, zatem zostawiać tego na ostatnią chwilę. Przeprowadzka nie jest skomplikowana. W końcu nie ty pierwsza i nie ostatnia przeprowadzasz się do Niemiec.
Sprawdź dokumenty
Kilka miesięcy przed planowaną przeprowadzką sprawdź, czy masz ważny dowód osobisty. Wszelkie dyplomy, zaświadczenia czy nawet akt urodzenia powinny być przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego. Jeśli planujesz rozpocząć tam pracę, nie musisz mieć specjalnego pozwolenia. Jednak, kiedy chcesz zostać tam dłużej niż 3 miesiące, będziesz potrzebował pozwolenia na pobyt. Masz prawo jazdy? Nie masz się. Polska jest członkiem Unii Europejskiej, więc będzie ono ważne aż do czasu upłynięcie jego ważności.
Zadbaj o zameldowanie
Po przybyciu na miejsce, musisz udać się do urzędu i zgłosić chęć zameldowania się. Powinieneś zabrać ze sobą takie dokumenty jak: dowód osobisty, paszport, wypełniony formularz meldunkowy, umowę najmu lub kupna mieszkania, paszport dziecięcy czy akt urodzenia dziecka, jeśli oczywiście przeprowadzasz się do Niemiec z dzieckiem. To, jakie dokumenty są potrzebna, zależy od danego landu. Niektóre urzędu umożliwiają wypełnienie formularzy droga elektroniczną. Nie wszędzie jednak taka opcja jest dostępna. Jeśli nie możesz osobiście pojawić się w urzędzie, wybierz osobę, której udzielisz pełnomocnictwa i przekażesz niezbędne dokumenty. Pamiętaj, że zameldować się musisz nie później niż tydzień od przeprowadzki. W przypadku zaniedbania tego obowiązku możesz liczyć się z karą grzywny nawet w wysokości 2000 Euro.
A co z podatkami?
W Niemczech obowiązuje tzw. karta podatkowa. Przy jej pomocy Twój szef otrzymuje informacje, do jakiego urzędu ma odprowadzać podatki. Poza tym może sprawdzić „sytuację podatkową” pracownika. Wszystkie formalności należy załatwić w urzędzie skarbowym. Niektóre z nich oferują już załatwienie formalności przez Internet.
Dzień przeprowadzki
Sprawę samej przeprowadzki, tj. pakowanie i przewożenie rzeczy trzeba również zaplanować prędzej. Jeśli robisz to sam, z pewnością będziesz potrzebował więcej czasu. Zawsze możesz zatrudnić firmę przeprowadzkową, która szybko upora się z zapakowaniem i przewiezieniem Twojego mienia. Ustal już termin dużo prędzej, aby mieć pewność, że na ten czas będzie on dla Ciebie zarezerwowany i nic nie pokrzyżuje Twoim planów.
Zapoznaj się z ofertą przeprowadzek za granicę