Przed wyjazdem i przeprowadzką za granicę musisz załatwić kilka formalności. Przede wszystkim sprawdź ważność swoich dokumentów. Zrób kserokopie tych najważniejszych m.in. prawa jazdy, dowodu tożsamości, paszportu, polisy ubezpieczeniowej itp. Zgłoś wyjazd w organie meldunkowym. Nie zapomnij o zerwaniu umów i rezygnacji z usług takich jak: telewizja, Internet, telefon stacjonarny, prąd, gaz, prenumeraty magazynów itp. Koniecznie sprawdź, do kiedy są ważne i jakie warunki Cię obowiązują. Czasami okres wypowiedzenia wynosi nawet do kilku tygodni. Załatw również wszystkie formalności w urzędach.

Jeżeli przeprowadzasz się do kraju, który jest w strefie Schenken, zapewne nie będą Ci potrzebne wspomniane dokumenty przy przekraczaniu granicy. Konieczne będą jednak, kiedy podróżujesz samolotem, a z pewnością niezbędne w dalszym życiu i funkcjonowaniu w kraju, do którego się przeprowadziłeś.

Warto również pomyśleć o zabraniu aktu ślubu, aktu urodzenia, dyplomu ukończenia szkół czy certyfikaty zawodowe w wersji przetłumaczonej na język kraju. One również mogą się przydać np. w pracy. Niekiedy konieczne jest nawet zaświadczenie o niekaralności. Wydaje je Krajowy Rejestr Karny. Zaświadczenie takie wymagaj niektórzy pracodawcy. Aby je uzyskać należy złożyć zapytanie o udzielenie informacji do wspomnianego urzędu. Za wydanie takiego zaświadczenia zazwyczaj się płaci. Opłata wynosi ok. 30 zł.

Warto jednak już wcześniej pomyśleć o wspomnianych dokumentach. To pozwoli zaoszczędzić czasu, kiedy okaże się, że którychś z nich okaże się niezbędny i będziemy musieli przyjechać po niego specjalnie do Polski.

Zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą przeprowadzek na terenie Warszawy i okolic: przeprowadzki Ząbki.