Nazwa
Pochodzenie nazwy dzielnicy jest bardzo ciekawe. Wywodzi się od nazwy „Joli Bord”, czyli „Piękny Brzeg”. W ten sposób nazywana była posiadłość konwiktu księży pijarów. Założona ona była nad Wisłą w XVIII wieku.

Położenie
Dzielnica Warszawy położona jest w zachodniej części Warszawy. Żoliborz jest najmniejszą warszawską dzielnicą pod względem powierzchni. Ma powierzchnię prawie 9 km2.

Demografia
Liczba mieszkańców wynosi ponad 50 tys. mieszkańców.

Pobliskie dzielnice
Żoliborz graniczy z takimi dzielnicami jak: Praga – Północ, Praga – południe, Bielany, Bemowo, Wola, Śródmieście

Główne zabytki
Znajdują się tutaj takie zabytki jak: klasztor i szkoła Zmartwychwstanek, kościół Matki Boskiej Królowej Polski, kościół św. Stanisława Kostki, kościół Dzieciątka Jezus, kościół św. Jana Kantego, Cmentarz Wojskowy na Powązkach oraz pomniki czy inne upamiętnienia dla ważnych wydarzeń czy osób.

Główne atrakcje i kultura
Jeśli chodzi o kulturę, znajduje się tutaj Muzeum X Pawilonu, Fort Sokolnickiego, Muzeum Sportu i Turystyki.

Przyroda
Znaczna część Żoliborza to tereny zieleni. Jest to aż 250 ha. Znajdują się tutaj parki: Park Kaskada, Park Kępa potocka, Park im. Stefana Żeromskiego, Park im. Żołnierzy żywiciela, Park Fosa i Stoki Cytadeli, Park Osiedlowy Zatrasie.

Opis
W latach 1951 – 1994 w skład Żoliborza wchodziły Bielany. Obecnie są one odrębną dzielnicą.

Ciekawostki
W 1979 roku powstała jedna z pierwszych prywatnych Galerii Sztuk w Polsce. Poświęcona była ona właśnie Żoliborzowi. O Żoliborzu śpiewa również zespół T.Love w piosence „Warszawa”. O tej dzielnicy pisał również Konstanty Ildefons Gałczyński. Wspomniał o nim w wierszu „Deszcz”. Jerzy Zagórski w wierszu „Żoliborz” również wspominał o tym miejscu.

Usługi

Na Żoliborzu świadczymy pełen zakres usług przeprowadzkowych.

 

Sprawdź: przeprowadzki Warszawa Żoliborz

Nie zwlekaj! Zadzwoń: 512-443-960 lub napisz emaila: biuro@przeprowadzki-tom.pl