Nazwa
Najpierw miała brzmieć „Milanowo” bądź  „Milanów” Pojawiają się kilkukrotnie w średniowiecznych zapisach. Jej pochodzenie wywodzi się od nazwy osobowej Milon lub Milan. Wywodzi się z imion Milosław i Milobrat. Obecna nazwa związana jest z pałacem Villa Nova, który powstał w XVII wieku.

Herb, flaga
Herbem Wilanowa pieczętowali się Sobiescy. Autorem współczesnej stylizacji jest Zbigniew Nowosadzki. Został on zaakceptowany w 1994 r. Herb jest stylizowaną tarczą. Na górze znajduje się korona. U góry znajduje się napis „Wilanów”.

Położenie
Wilanów znajduje się w lewobrzeżnej części Warszawy.

Demografia
Liczba mieszkańców wynosi ok. 33 tys. osób. W ostatnich latach obserwuje się systematyczny wzrost liczby mieszkańców.

Pobliskie dzielnice
Wilanów graniczy od zachodu z Ursynowem, od północy z Mokotowem. Od wschodu sąsiadem Wilanowa jest Wawer, a od południa Konstancin – Jeziorna.

Główne zabytki
Najsłynniejszy i największy zabytek to Pałac w Wilanowie. To jeden z najcenniejszych zabytków polskiej kultury narodowej. Ciekawostką jest fakt, że w Wilanowie chętnie przebywał latem król Jan III Sobieski. Poza tym do zabytków Wilanowa należą również: Cmentarz w Wilanowie, kościół św. Anny, kościół św. Elżbiety, Meczet przy ul. Wiertniczej, Miasteczko Wilanów, Zespół pałacowo – parkowy w Natolinie.

Główne atrakcje i kultura
Głównym miejscem, gdzie kreuje się życie kulturalne i rozrywkowe jest Muzeum Pałacu Króla Jana III oraz Muzeum Plakatu. Organizuje się tutaj cyklicznie wiele imprez. Do najbardziej znanych należą m.in. Letnie koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym oraz Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Takie imprezy przyciągają gości z całego świata.

Przyroda
Znajdują się tutaj trzy rezerwaty: Rezerwat leśny Morysin, Rezerwat krajobrazowy skarpa Ursynowska, Rezerwat przyrody Las Natoliński. Warto również odwiedzić Wyspy Zawadowskie, czyli wyspy na Wiśle i fragmenty wybrzeża.

Opis
Wilanów ma obecnie powierzchnię ok. 37 km2. Historia mówi, że ta obecna dzielnica Warszawy była w przeszłości jedną z najstarszych osad w okolicach stolicy. Do drugiej połowy XVII określano ja mianem Milanowa.

 

W Wilanowie świadczymy pełen zakres usług przeprowadzkowych.

 

Sprawdź: przeprowadzki Warszawa Wilanów

Nie zwlekaj! Zadzwoń: 512-443-960 lub napisz emaila: biuro@przeprowadzki-tom.pl