Nazwa
Wieś znana jest już od średniowiecza. Nazwa występuje w dokumentach już od XIII wieku. Dawniej była to wieś szlachecka. Tarchomin zwany jest także Tarchominem Wschodnim bądź Tarchominem Fabrycznym. Funkcjonuje również nazwa Tarchomin Przemysłowy.
Położenie
Osiedle, znajdujące się północno – wschodniej części Warszawy, a dokładniej – w dzielnicy Białołęka.
Główne zabytki
Jest tutaj ich naprawdę niewiele. Warto jednak zwrócić uwagę na kościół św. Jakuba, Pomnik Małych Powstańców przy szkole podstawowej nr 344 oraz tablica upamiętniająca Erazma z Zakroczymia.
Przyroda
Jest to przede wszystkim osiedle. Elementy zieleni są niewielkie.
Opis
Tarchomin w granicach Warszawy znajduje się od 1951 roku. Od 1979 roku rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego. Cały projekt to pomysł arch. Jerzego Androsiuka. Wciąż powstają nowe kompleksy budynków mieszkaniowych, więc osiedle nieustannie się rozwija. W praktyce zwiększa się wymiar infrastruktury. Przez co znacznie rocznie atrakcyjność Tarchomina. Lekarstwem na wszelkie problemu komunikacyjne było otwarcie Mostu Marii Słodkowskiej – Curie.
Ciekawostka
W rejonie Tarchomina istniała rezydencja dworska i nawet kilka folwarków. Było to w połowie XIX wieku. Okres międzywojenny to czas, kiedy Tarchomin in należał do gminy Jabłonowo. Dopiero w 1951 roku przyłączono te tereny do Warszawy. Przy ul. Modlińskiej i Płochocińskiej znajduje się największy na Białołęce obszar przemysłowy. W 1823 roku powstała tutaj fabryka octu. Prze lata przechodziła różnorodne zmiany. Potem zajmowała się produkcją nawozów sztucznych, a potem produkowała leki i kosmetyki. Po 1945 roku jej kontynuacją są Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne.
Usługi
Na Tarchominie świadczymy pełen zakres usług przeprowadzkowych.